Vize Danışmanı Nedir?

Acenteler, yurtdışı eğitimi için danışmanlık hizmeti veren özel şirketler ve vize danışmanlık şirketleri bünyesinde çalışan vize danışmanları; yurtdışına seyahat etmek isteyen kişiler için vize başvuru sürecini kolaylaştırıcı hizmetler sunan uzman şirket ve kişilerdir.

Bu şirket ve kişiler, çalıştıkları yerler bünyesinde danışanlarının ihtiyaç duyduğu tüm iletişimi sağlamakta, gerekli belgeleri hazırlamalarında kişilere yardımcı olmakta ve yine danışanlarını vize çeşitleri ve yasal mevzuatlar hakkında bilgilendirmektedirler. Elçilik gibi gerekli yerler ile resmi yazışmaları yapmak ve randevuları almak ve tüm işlemleri gerçekleştirmek de yine vize danışmanlarının görevleri arasındadır.

 

Vize Danışmanlık Ücretleri

Vize danışmanlık ücreti ise hem firmalar hem de sunulacak hizmete göre farklılık göstermektedir. Burada önemli olan, alanında uzman danışanların bulunduğu bir firmadan süreç boyunca tam zamanlı bir hizmet alabilmektir. Bazı firmalar verdikleri hizmetlere göre ücretlendirilmiş alternatif paket seçenekleri de sunmaktadır. Buna göre temelde danışmanlık, randevuların alınması, kişiye özel evrak listesinin hazırlanması ve evrak kontrollerinin yapılması işlemleri bulunmakta; ek olarak ise farklı ücretlendirilen paketlerde başvuru formlarının doldurulması, dosyaların tam kapsamlı olarak başvuru için hazırlanması ve dilekçe ve sponsorluk yazılarının yazılması gibi hizmetler yer alabilmektedir.

Dileyen danışanlar için tüm sürecin üstlenildiği Full Paketler de verilen hizmetler arasındadır.

Ücretlendirme, vize alınan ülke ve verilen hizmete göre farklılık göstermektedir.

 

Vize Almak İçin Gerekli Belgeler

Vize başvuru için gerekli belgeler ülkeden ülkeye farklılık gösterebilmektedir. Ancak bununla birlikte her ülke için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir:

 

İkametgah Belgesi

Pasaport

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Aile Cüzdanı (Başvuru yapmak isteyen evli adaylar için geçerli)

Mesleki Durum Belgesi

Banka Hesap Dökümü

Biyometrik Fotoğraf

 

 Vize Nedir?

Vize, yurt dışına seyahat etme planı bulunan kişilerin, gitmek istediği ülkenin talep ediyor olması durumunda ilgili kurumlardan alması gereken izin belgesidir.  Vize başvurusu, konsolosluklar ya da aracı kurumlar gibi dış temsilcilikler ya da havalimanı ve sınır kapılarında bulunan gişeler aracılığı ile yapılır.

Vize Türleri Nelerdir?

Seyahat ve söz konusu ülkede bulunma sebebine göre vize türleri çeşitlenir. Basitçe örnek verecek olursak bunlar Turist, Çalışma, Öğrenci, Resmi Görevli, Transit Geçiş gibi vizelerdir.

Avrupa Birliği üyesi ülkeler, toplu dolaşım hakkı sağlayabilen Schengen Vizesine tabidir.

İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Dubai ve Çin Vizesi gibi çok tercih edilen diğer ülkelere kendi konsolosluklarından alınacak vizeler ile giriş yapılabilir.

Vize Nasıl Alınır?

Vize almak için giriş yapılmak istenen ülkeye bağlı konsolosluklara ya da aracı kurumlara başvurulur. Kurumlar ve çoğu konsolosluk, online başvuru hizmeti sunmaktadır. Bu kurumlara gitmeden önce gerekli belgeleri tamamlamak gerekir.  Kurum ya da konsoloslukta dilekçe doldurulur. Bu noktada görevliler vize almak isteyenlere gerekli bilgiyi sağlamaktadır. Ayrıca vize işlemleri için vakit harcamak istemeyenler için özel aracı ve danışman kurumlarda mevcuttur. Bu tür aracı kurumlar ücret karşılığında tüm vize işlemlerini yürütür. 

Vize İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Vize almak için istenen belgelerin bir kısmı ülkeden ülkeye değişiklik gösterse de aşağıdaki belgeler her ülke için ortaktır:

·         Pasaport

·         Biyometrik fotoğraf

·         Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

·         Banka hesap dökümü

·         İkametgah belgesi

·         Mesleki durum belgesi

·         Evli olanlar için evlilik cüzdanı

 

Kurslarımız ile öğrenmeye başla